Yerli Deniz Torpido ve Füze Sistemleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz Kuvvetlerimizin Gücüne Güç Katacak Olan “Deniz Torpido ve Füze Sistemleri İmza Töreni” Gerçekleştirildi

ANKARA-BHA

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan “Deniz Torpido ve Füze Sistemleri İmza Töreni” Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

İmza töreni ile ağır torpidomuz AKYA, seyir füzemiz ATMACA ve hava savunma füzemiz SAPAN silah sistemlerinin seri üretimine geçildi.

Millî Savunma Bakanı Güler, İmza Töreni’ndeki konuşmasında şunları söyledi:

TÜRKİYE ARTIK KRİTİK TEKNOLOJİLERİN ÜRETİM ÜSSÜ KONUMUNDA

“Türkiye, son yıllarda savunma sanayisinde çok büyük ve kapsamlı atılımlar gerçekleştirmiştir.
Bu atılımların arkasındaki temel etken, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan güçlü irade ile savunma sanayi kuruluşlarımızın, Türk mühendislerinin ve girişimcilerinin azmi ve kararlılığıdır.

Türkiye artık; sahip olduğu teknolojik altyapısı, üretim kapasitesi, mühendislik yetenekleri ile kritik teknolojilerin üretim üssü konumundadır. Savunma sanayisi ürünlerimizin uluslararası pazardaki marka değerinin her geçen gün artması da ayrıca gurur vericidir.

İbn-i Haldun’un dediği gibi ‘Coğrafya kaderdir.’ Denizlerimiz de bu kaderin koruyucusu ve kuvvet çarpanıdır.

Dolayısıyla üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin hakkını ve hukukunu korumak için güçlü bir Deniz Kuvvetlerine sahip olmamız bir tercih değil, zorunluluktur.

Bu bilinçle, şanlı Türk donanmasını daha modern, daha etkin ve daha güçlü kılmak için deniz savunma sanayisinde de büyük aşamalar kat ettik, ediyoruz.

Bugün, seri üretimine yönelik önemli bir adım attığımız, yerli ve millî denizaltı torpidomuz AKYA, millî seyir füzemiz ATMACA ile yüksek etkilere sahip SAPAN füzemiz de bu alandaki çalışmalarımızın en yeni ürünleri arasında yer almaktadır.

Bu ürünler, kara sularımız ve uluslararası sulardaki görevlerinde donanmamıza büyük katkılar sağlayacaktır.

Nitekim yerli ve millî savunma sanayimizin geldiği seviyeyi ortaya koyan bu üstün teknoloji ürünü sistemlerimizle birlikte Deniz Kuvvetlerimiz;

– Mavi Vatanımızdaki harekât kabiliyetini daha da artıracak,

– Uluslararası güvenlik ve barışı destekleme faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürecek,

– Dünyanın önde gelen deniz kuvvetleri arasındaki seçkin yerini pekiştirecektir.

Savunma sanayisinde hayata geçirdiğimiz bu projelerin ne kadar ehemmiyetli olduğu, bölgemizde ve dünyada yaşanan hassas gelişmelerin ortaya çıkardığı tehdit ve tehlikeler karşısında daha da iyi anlaşılmaktadır.

Bu bakımdan yerli ve millî savunma sanayimizi, bekamızın ayrılmaz bir parçası olarak görüyor; bu anlayışla başta Savunma Sanayii Başkanlığımız olmak üzere tüm paydaşlarımızla güçlü iş birliğimizi sürdürüyoruz.”

BÜYÜK BİR GAYRETLE ÇALIŞACAĞIZ

Son Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nda da kararlaştırdığımız gibi başta uçak gemimiz olmak üzere, yeni firkateynlerimizin, açık deniz karakol gemilerimizin, yeni tip çıkarma gemilerimizin, yeni nesil mayın avlama gemilerimizin ve millî hücum botlarımızın inşasını bir an önce gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Şu ana kadar elde ettiğimiz başarıları, yeni başarılarımızın öncüsü kabul ederek azimle, inançla, yılmadan ve yorulmadan büyük bir gayretle çalışacağız.

Zira savunma sanayisi alanındaki her başarımız, bir yandan ordumuzun gücüne güç katarken diğer yandan da ülkemizin ekonomik ve teknolojik gelişimine büyük katkı sağlayarak uluslararası alandaki etkimizi artırmaktadır.

İnanıyorum ki Cumhuriyetimizin ikinci asrı; “Türkiye Yüzyılı” hedeflerimiz doğrultusunda savunmanın, kalkınmanın, üretimin de yüzyılı olacaktır.

Bu vesileyle başta AKYA, ATMACA ve SAPAN olmak üzere birbirinden değerli sistemlerin üretilmesinde emeği geçen başta Savunma Sanayii Başkanlığımız ve ROKETSAN olmak üzere tüm paydaşlara, kıymetli mühendislerimize, emek veren kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

Bugün imzalanan sözleşmelerin bir kez daha hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANI HALUK GÖRGÜN

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün de İmza Töreni kapsamında gerçekleştirdiği konuşmasında şunları kaydetti:

“Hava savunma alanındaki ürünlerimiz dünya standartlarında, hatta birçok yönden de üzerinde olup, fayda analizi olarak dünyada tasarladığımız hava savunma sistemlerinin bir alternatifi bulunmamaktadır.

Sistemler sistemi olan hava savunma; mühimmatların aynı anda güdülmesi, en optimum anda fırlatılması ve hedefle buluşması ile tüm bu faaliyetlerin koordinasyonu, güdümü ve diğer hava savunma unsurlarıyla koordineli çalışmasını içeren bir sistemler sistemidir.

Envanterde yer alan, su altı ve su üstü platformların AKYA torpidosu, ATMACA ve SAPAN silah sistemleri ile donatılması sayesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Mavi Vatanın en uç köşesinde dahi gücünü ispat edebilecek, bölgedeki caydırıcı gücü olarak sahada kendisine yer bulmasını sağlayacak ve bu doğrultuda denizlerdeki menfaatlerimizi korumamıza, bölgedeki barışı tesis etmemize çok önemli ölçüde katkılar sağlayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bugün İmza Töreni gerçekleşen projelerimizin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yerli Deniz Torpido ve Füze Sistemleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Ülke Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin